Doğru Klima Nasıl Seçilir?

Tarih: 06.06.2023 16:49
Doğru Klima Nasıl Seçilir?
Klimanızdan verimli bir sonuç alabilmek için bunları bilmelisiniz...

Uygun Klima Seçimi

Mevsimlerin en büyük kurtarıcısı olan klimalar, özellikle kış aylarında büyük yardımcı haline gelmiştir. Klima seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ve klima seçiminin nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz. İstenilen tüm sonuçlarını alınabilmesi için klima seçimi oldukça önemlidir. Gerekli olan kapasiteden daha düşük ya da daha yüksek kapasiteler seçilirse soğutma ya da ısıtma ihtiyacı karşılanmayacaktır. Bu durumda ise fazla elektrik enerjisi tüketilecek ve istenilen konfora ulaşmak zorlaşacaktır.

Klima Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Odanın herhangi bir yerine konumlandırılan klimaların, sıcaklık dengesini oluşturması için bazı kriterlerin dikkate alınması gerekmektedir.

Klima İhtiyaca Uygun Seçilmelidir

Klima alacak kişi ihtiyacının ne olduğunu bilmelidir. Soğuma ihtiyacınız daha fazla ise düşük soğutma kapasiteli bir klima seçtiğiniz takdirde klima iyi soğutmayacaktır. Tam aksine daha fazla Soğutma Kapasiteli Klima seçtiğiniz takdirde klimanız ortama hızlı şekilde soğutacak ve kompresör sık sık açılıp kapanacaktır. Bu durumda ise verimli bir çalışma sağlayamayan klima elektrik faturanızın yüksek gelmesine neden olacaktır.

Klimanın Kullanılacağı Yer Önemli Bir Faktördür

Pencerelerin konumu odadaki kişi sayısı ve mekânın büyüklüğüne göre kullanılacak klimada değişiklik gösterebilir. Kullanılacak mekâna göre taşınabilir klima, duvar tipi klima ya da salon tipi klima seçilebilir. Taşınabilir Klimalaryeterli mobil özelliğe sahip olmadığı için ev içerisinde istenilen yere taşıması düşünüldüğü kadar kolay değildir. Duvar Tipi Klimalar iç ve dış ünite olarak iki ayrı parçadan oluşur. Montaj ve sökümü oldukça zor olduğundan dolayı alacağınız ürünün servis ağının yaygın olması önemli bir faktördür. Gelişen teknoloji ile birlikte duvar tipi klimalar oldukça sessiz çalışır. Salon Tipi Klimalar ise genellikle geniş ve yüksek alanlarda tercih edilmektedir. Salon tipi klimalar pencere gerektir memeleri ve iç mekanlarda görüntüye uyum sağlamalarından dolayı büyük oranda tercih edilmektedirler.

Klimanın Enerji Verimliliği Göz Önünde Bulundurulmalıdır

Klima Seçimi yapılırken enerji verimliliği dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesidir. Enerji verimliliği yüksek olan klimalar hem daha çok soğutur hem de az enerji tüketir. Böylelikle elektrik faturalarınız yüksek meblağlara ulaşmaz.

Klima BTU Değerleri Dikkate Alınmalıdır

British Termal Unit kelimelerinin birleşimi olarak kullanılan soğutma enerjisi birimi 1 libre suyun sıcaklığının 63°F'den 64°F'ye çıkartmak için gerekli olan enerji miktarını ifade etmektedir. Klima satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi olan BTU, Klima Kapasitesidir. Klimalarda BTU/saat olarak ifade edilen birim klimanın 1 saatte ortalama taşıdığı ısı miktarını ifade eder. Bu değer arttıkça klimanın değeri de artar. Bu nedenle değer doğru hesaplanmalı ve kıymayı kullanacağınız alana uygun olan BTU Değerine sahip olan kılmayı tercih etmelisiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...